Kontakt: info@malopolskibunt.pl

Dziś Rocznica Powstania Warszawskiego

przez w Historia, Wolność

Dziś obchodzimy 77. rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia, o godz. 17.00, w Warszawie, wybiła godzina W. Heroiczne zmagania powstańców z hitlerowskim okupantem, które początkowo miały trwać 3 dni, trwały aż 63 dni, do 2 października 1944 r.

Powstanie-Warszawskie

Powstanie Warszawskie było największą bitwą stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Powstańcy walczyli w nim bowiem przeciwko regularnym formacjom niemieckim, bez ciężkiego uzbrojenia, samolotów, dział i czołgów. Najczęściej byli to młodzi ludzie tacy sami jak my, z planami na przyszłość, z marzeniami, z chęcią życia w Wolnym Kraju. Gotowi oddać życie z miłości do Ojczyzny i za Wolność!

Zadajmy sobie pytanie: Czy gdyby dziś doszło do powstania, bylibyśmy gotowi oddać życie za Wolność, Ojczyznę i w obronie idei i wartości? Ile jesteśmy w stanie poświęcić? Czy przypadkiem nie za łatwo w dzisiejszych czasach dajemy odbierać sobie wolność?! Bojąc się stracić pracę, albo dla świętego spokoju, albo dając się przekupić. Kiedyś ludzie w imię wolności i wartości byli w stanie poświęcić własne życie!

O wybuchu Powstania przesądziły względy polityczne, a nie położenie militarne. Było to najdonioślejszym działaniem zbrojnym Armii Krajowej. Powstanie, choć nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, było fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się jednak symbolem męstwa w walce o niepodległość.

Element planu „Burza”, opracowanego w 1943 roku, wspólnie przez Rząd Polski w Londynie i dowódców Armii Krajowej, miał na celu zapewnienie solidnych podstaw do przejęcia władzy w okupowanym kraju przez przedstawicieli rządu londyńskiego i żołnierzy AK. Plan zakładał wiele lokalnych powstań i akcji sabotażowo-dywersyjnych skierowanych przeciw okupantom, w rzeczywistości akcja „Burza” przekształciła się w zryw społeczeństwa polskiego. Ostatecznie, po upadku Powstania, Warszawa z rozkazu Hitlera została zrównana z ziemią.
Przez 3 miesięce opustoszałe miasto było rabowane oraz systematycznie burzone i palone, dom po domu.

W Powstaniu brało udział wielu harcerzy, jednym z najbardziej zasłużonych batalionów był Batalion „Zośka”.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

X Marsz Powstania Warszawskiego

W 77. rocznicę wybuchu Powstania odbył się w stolicy X Marsz Powstania Warszawskiego, w którym uczestniczyli również działaczki i działacze stowarzyszenia Małopolski Bunt. Poniżej linki do filmu, autorstwa Klaudii Anny Klaudynki, rejestrującego przebieg wydarzenia:

https://fb.watch/cTR-7-9Bv7/ (część 1.)
https://fb.watch/cTS1joJD2p/ (część 2.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Małopolski Bunt