Kontakt: info@malopolskibunt.pl

RSS – Rozwiązanie dla korporacyjnej cenzury. Co powinieneś wiedzieć!

przez w Edukacja

Pomysł rozwiązania problemu cenzury korporacyjnej za pomocą nadzoru rządowego to na dłuższą metę ślepa uliczka, zgodna ze schematem zarządzania „problem – reakcja – rozwiązanie.”

Najpierw rządy doprowadziły do powstania gigantów internetowych (wyszukajcie hasło: „LifeLog Facebook”) a teraz będą wspólnie z giga korporacjami decydować co jest dopuszczalne a co nie. I to w taki sposób, że nie będziesz o tym wiedzieć, bo te algorytmy będą coraz bardziej efektywne i dyskretne.

Mniej więcej od 2017 krytykowanie Facebooka jest forsowane w mediach głównego nurtu. Lewica mówi, że Facebook jest zły bo pomaga w tworzeniu baniek informacyjnych, prawa strona mówi że Facebook jest zły bo cenzura.

I to jest prawda, ale rozwiązanie jakie chcą przeforsować rządzący (np. Ziobro ze swoją Radą Wolności Słowa) to rządowa kontrola wskutek której Internet będzie zaprzeczeniem jakiejkolwiek oddolności i wolności.

A przecież to właśnie były wartości, które nam obiecywano w początkach Internetu, to były przyczyny dla których ludzie masowo 10 lat temu wyszli na ulice gdy procedowana była ACTA.

antysystemowiec

Dla portali społecznościowych istnieje nierządowa, niekorporacyjna alternatywa – RSS. Jest to narzędzie które zbiera wszystkie informacje z interesujących stron/blogów i zamienia je w feed podobny do tego na facebooku. Z tym, że nie ma tam żadnych ukrytych algorytmów, a wszystko jest rozproszone, bo jest wiele czytników RSS’a i wiele stron/blogów.

Chciałbym podkreślić, ze RSS nie jest jakąś wymyśloną nowinką, jakimś start-upem. To stare narzędzie, z ery poprzedzającej masowe korzystanie z fejsa, całkowicie darmowe i open-sourcowe. Nikt na tym nie zarabia. Środowiska antysystemowe powinny popularyzować RSSa.

media-spolecznosciowe-rss

Aby korzystać z RSS potrzebujesz czytnika linków RSS’owych. Jest ich multum – kliknij tutaj aby poczytać o nich więcej. Czytnik może być albo programem instalowanym na komputerze albo czytnikiem do którego ma się dostęp za pomocą przeglądarki. Warto korzystać z czytnika Tiny Tiny RSS, jednak jego instalacja wymaga Dockera i może być trudna. Na potrzeby tego poradnika wytłumaczę korzystanie z RSS za pomocą NewsFlow.

Jak używać RSS?

1. Wyszukaj link RSS do interesującej strony internetowej.

Część stron (jak np. mbunt.pl) wyświetla kod RSS na swojej stronie internetowej w widocznym miejscu. Wpisz <CTRL+f> (lub <command + f jeśli masz Mac’a) aby uruchomić wyszukiwanie tekstu i wpisz “rss” albo spróbuj znaleźć symbol RSS na stronie.

RSS

Niestety, umieszczanie linku do RSS w widocznym miejscu zdarza się coraz rzadziej. RSS jest celowo wypierany przez giganty technologiczne, przez co coraz mniej osób z niego korzysta. Mimo wszystko, nadal zdecydowana większość stron ma RSSa, z tym że ukrytego. Spróbuj wpisać RSS <nazwa strony> w wyszukiwarkę. Przykład zademonstrowano poniżej:

google-rss

Polsat RSS

Czasem jednak może być to nieco trudniejsze:

tvp-rss

koronawirus-rss

Ogromnym plusem przeglądarki Newsflow jest to, że można wyszukiwać w niej linki RSS’owe wpisując słowa kluczowe (kliknij w: “Źródła” -> “Dodaj” -> wpisz słowa kluczowe)!

2. Skopiuj link do przeglądarki

Następnie należy skopiować znaleziony link w miejsce gdzie Czytnik RSSowy umożliwia odczytanie jego zawartości (w Newsflow to jest miejsce znajdujące się w: “Źródła” -> “Dodaj”) i tym samym rozpocząć śledzenie strony. W rezultacie możliwe jest śledzenie zawartości strony bez wchodzenia na nią.

tvp-info-rss

Strony internetowe można pogrupować w kategorie tak, że jeżeli pojawi się nowy artykuł na dowolnej stronie to wyświetli się w odpowiedniej kategorii!

kategorie-rss

Bardziej zaawansowane przeglądarki (np. tiny tiny RSS) umożliwiają: utworzenie kategorii nie według źródła ale według słów występujących w tekście (albo według takich które w nim nie występują), możliwość odtwarzania filmików z Youtube i wiele innych funkcjonalności. Oto wygląd feedu śledzącego konto Małopolskiego Buntu na Youtubie!

filmy-rss

Apel do antysystemowców! Promujcie RSS!

Jak widać, RSS to bardzo sensowna alternatywa dla Facebooka czy Instagrama. Proszę, udostępniajcie ten artykuł i informujcie więcej ludzi na temat RSS! Jest to dobry sposób na to aby ominąć rządową i korporacyjną cenzurę.

Autor umożliwia kopiowanie, linkowanie, korzystanie (np. nagrywanie filmików) z informacji lub fragmentów tego artykułu na zasadzie dowolnej, bez konieczności podawania źródła. W taki sposób aby promowanie RSS’a było najłatwiejsze jak się tylko da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Małopolski Bunt