Kontakt: info@malopolskibunt.pl

List do Wojewody w obronie Kurator Barbary Nowak

przez w Edukacja

Szanowny Panie Wojewodo,

W związku z medialną nagonką oraz atakami politycznymi na osobę Małopolskiego Kuratora Oświaty Panią Barbarę Nowak pragniemy przekazać nasze stanowisko w obronie Pani Kurator.

Uważamy, że jej dotychczasowa praca na rzecz małopolskiej oświaty zasługuje na wyrazy najwyższego uznania. Pani Kurator od czasu objęcia swojej funkcji stanowczo i skutecznie broni małopolskiej oświaty, a przede wszystkim uczniów przed demoralizacją, a jednocześnie podejmuje liczne działania sprawiające, że uczniowie naszego województwa osiągają bardzo dobre wyniki w nauce.

Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że P. Kurator ma odwagę publicznie zabierać głos w ważnych dla edukacji, wychowania, a także dla nauczycieli i uczniów sprawach, nie kryjąc się za barierą procedur i przepisów.

Z uwagą wysłuchaliśmy wywiadu jakiego udzieliła Radiu ZET i prowadzącej wywiad Pani Beacie Lubeckiej. Od początku był on prowadzony w sposób stronniczy i agresywny wobec zaproszonego gościa jakim była P. Kurator.

Pytanie o stosunek do szczepień również zadane zostało w sposób, który musiał wywołać stanowczą reakcję. Pani Kurator, choć nie jest lekarzem, ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie na ważny dla zdrowia oraz poszanowania praw i wolności tysięcy nauczycieli temat, tak samo jak zadająca pytanie z tezą dziennikarka, tak samo jak będący ekonomistą urzędujący Minister Zdrowia, który w swoim ataku na P. Kurator wykazał się nie tylko brakiem wiedzy, ale także elementarnych zasad kultury.

Wbrew temu co twierdzi P. Minister Niedzielski i wtórujący mu internetowi i polityczni hejterzy, to opinia P. Kurator jest zgodna z tym co twierdzą największe światowe i polskie autorytety naukowe w dziedzinie wirusologii, pulmonologii i genetyki: Dr (i profesor wielu amerykańskich Uniwersytetów) N. Pieniążek, Prof. R. Chazan, Prof. R. Zieliński, współtwórca technologii mRNA Dr Robert Malone i wielu innych o niezwykle wysokich pozycjach w naukowej hierarchii. Badania szczepień nadal trwają – nie zostaną zakończone do 2023. Gdy zostały dopuszczone na rynek, FDA pisało, że „ryzyko choroby wywołanej przez szczepionkę, potencjalnie związane z osłabieniem odporności, pozostaje nieznane”. P. Kurator wyraża po prostu to co Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, które stwierdziło w swojej rezolucji:

Należy dopilnować, aby obywatele byli informowani, że szczepienie nie jest obowiązkowe i że nikt nie jest pod presją polityczną, społeczną lub inną, aby się szczepić, jeśli tego nie chce; dopilnować, aby nikt nie był dyskryminowany z powodu braku szczepienia, ze względu na potencjalne zagrożenie dla zdrowia lub niechęć do szczepienia.

Również Międzynarodowy Komitet Bioetyczny oraz Światowa Komisja ds. Etyki Wiedzy Naukowej i Technologii – ciała doradcze UNESCO, wyrażają sprzeciw wobec obowiązku szczepień oraz uzależnienia zatrudnienia od zaszczepienia się. Są to najważniejsze ciała zajmujące się bioetyką na świecie. W świetle powyższych faktów, zdanie P. Kurator jest w pełni uzasadnione, a tym bardziej mieści się w ramach dopuszczalnej debaty.

To co twierdzi P. Minister Niedzielski jest natomiast jedynie echem medialnego szumu, głośnego, ale nie popartego żadnymi rzetelnymi badaniami, natomiast mającego oczywisty związek z takim choćby faktem, że największe koncerny medialne i farmaceutyczne mają tych samych właścicieli, a medialni eksperci są przez nich hojnie sponsorowani.

Szczególnie oburzający jest wśród tego chóru domagającego się odwetu na P. Kurator głos byłej Minister Edukacji P. Anny Zalewskiej, która stwierdziła, że w sprawie szczepień nie wolno dyskutować. Jest smutnym paradoksem, że ma to miejsce w r. 2022, który został przez Sejm RP ogłoszony rokiem Józefa Mackiewicza, a który stwierdził, że jedynie swobodna dyskusja jest drogą do poznania prawdy, a jej zakaz to jeden z wyznaczników totalitaryzmu. W odniesieniu do preparatów mających rzekomo chronić przed chorobą sars cov 2 to właśnie prawdy i odważnej debaty potrzebujemy najbardziej.

Głos P. Kurator Barbary Nowak stanowi ważny wkład na tej drodze, a jednocześnie jest wyrazem odpowiedzialnej troski o dobro pracowników oświaty, polskich dzieci i polskiej młodzieży. Natomiast jakiekolwiek „karanie” Pani Kurator za wyrażenie swego zdania byłoby dowodem, że zmierzamy do rzeczywistości, w której w odniesieniu do najważniejszych spraw i tematów obowiązuje jedna, wymuszona strachem wersja rzeczywistości, co jest zaprzeczeniem demokracji i wszelkich wartości na jakich opiera się nasza cywilizacja, a do złudzenia przypomina czasy, które słusznie zaliczamy do minionych.

Mamy nadzieję, że także w tym wypadku podejmie Pan Wojewoda sprawiedliwą i zgodną z interesem publicznym decyzję i Pani Kurator Barbara Nowak nadal będzie mogła pełnić na tym ważnym stanowisku swoją służbę na rzecz polskiej oświaty.

Z wyrazami szacunku

w imieniu Stowarzyszenia Małopolski Bunt

Adam Hareńczyk

pikieta-kurator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Małopolski Bunt