Kontakt: info@malopolskibunt.pl

Rocznica odsieczy wiedeńskiej

przez w Historia

Jako małopolscy patrioci nie możemy zapomnieć, iż w dniu 29 lipca, 338 lat temu, nasz król Jan III Sobieski wyruszył pod oblegany przez Turków Wiedeń z odsieczą, właśnie z Krakowa! Nie czekając na sprzymierzone wojska litewskie, na czele 27-tysięcznej armii sformowanej w 24 chorągwie husarii, przez Śląsk, Ołomuniec i Brno, by 12 września 1683 roku stoczyć pod Wiedniem bitwę.

Bitwa pod Wiedniem
Kadr z filmu „Bitwa pod Wiedniem”

Victoria Wiedeńska Jana III Sobieskiego była jednym z przełomowych wydarzeń w historii Europy. Nie tylko zahamowała dalszy pochód wojsk tureckich w głąb Austrii, ale także uchroniła inne kraje Europy, w tym Polskę, przed inwazją turecką.
Kara Mustafa, przystępując do oblężenia Wiednia, lekceważył niebezpieczeństwo i nie dowierzał, że wojska polskie mogą przyjść z odsieczą zagrożonemu Wiedniowi. To lekkomyślne podejście kosztowało Turków nie tylko klęskę, ale i głowę wodza tureckiego.

Była to pierwsza z dwóch największych polskich bitew, w której Polacy ocalili Europę! Drugą bitwą była bitwa warszawska, nazywana „Cudem nad Wisłą”, która rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 roku i zatrzymała najazd bolszewików na Europę.
(fot.: kadr ze zwiastuna „Bitwa pod Wiedniem”)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Małopolski Bunt